Rajd Pałace i Dwory – Martiany-Radzieje – 69 km

W dniu 13 września 2014 r. odbył się rajd rowerowy z cyklu Sobotnie Wędrówki Rowerowe pod nazwą „Rajd Pałace i Dwory”. To ósma wycieczka zorganizowana przez nasz klub, tym razem pod nazwą Martiany – Radzieje. Rajd rowerowy przygotowany był dla członków Naszego Klubu i sympatyków turystyki rowerowej.

znaczek_rajd_martiany_300Trasa rajdu wyglądała następująco:

Pierwszym punktem na naszej dzisiejszej trasie była miejscowość Martiany, w której Adam przedstawił historię dworu i miejscowości. Pan Stefan obecny Właściciel dworu oprowadził nas po obiekcie opowiadając bardzo ciekawe rzeczy na temat dworku.

Drugim punktem była miejscowość Sterławki Wielkie, w której Leszek zapoznał nas z historią miejscowości, były też potwierdzenia u miejscowego proboszcza wymagane do Kolarskiej Odznaki Pielgrzymiej.

Kolejnym celem naszej wycieczki była miejscowość Sterławki Małe, w której Grzegorz opowiadał o miejscowych dziejach i po raz kolejny zaprezentował uczestnikom bardzo ciekawe eksponaty historyczne.

Za Sterławkami Małymi udaliśmy się do prywatnej posiadłości Grzegorza, w której zostaliśmy ugoszczeni przez gospodarza. Grzegorz też zaprezentował nam “na żywo” swoje hobby jakim jest krótkofalarstwo. Udało się w tym czasie nawiązać łączność radiową z krótkofalowcem z Kaliningradu za pomocą alfabetu morse’a oraz nawiązaliśmy łączność dźwiękową z krótkofalowcem z Białorusi. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem jak można szybko “dyktować” swoje zdania za pomocą alfabetu morse’a. Grzegorzu bardzo dziękujemy za ugoszczenie oraz prezentację i możliwości krótkofalarskie.

Po gościnie u Grzegorza udaliśmy się kolejno do miejscowości Kamionki gdzie potwierdzaliśmy pobyt u miejscowego proboszcza wymagane do Kolarskiej Odznaki Pielgrzymiej. W kolejnej miejscowości Doba Leszek przedstawił historię miejscowości oraz poprowadził do miejsca gdzie jest w stanie ruiny – rodzinny grobowiec hrabiego von Schenk zu Tautenberg. Na uwagę zasługuje droga prowadząca przepiękną aleją lipową.

Od miejscowości Doba ruszyliśmy niebieskim szlakiem przez miejscowość Pilwa do miejscowości Radzieje. Droga prowadziła szutrami i piaskami oraz brukiem.
W Radziejach Leokadia przedstawiła nam historię miejscowości oraz zapoznała nas z ciekawą historią miejscowego kościoła.

Ostatni odcinek naszej trasy prowadził przez miejscowości Mażany, Parcz, Gierłoż, Czerniki, Karolewo do Kętrzyna, gdzie na miejscu porannego startu zakończyliśmy oficjalnie po przejechaniu 69 km sobotni rajd rowerowy. Członkowie PTTK uzyskali 10 pkt. do Kolarskiej Odznaki Turystycznej oraz wklejkę do książeczki wycieczek kolarskich PTTK.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólne kolejne sobotnie rowerowanie.

Comments are closed.