Rajd Pałace i Dwory – Drogosze – 54 km

W dniu 5 lipca 2014 r. odbył się rajd rowerowy z cyklu Sobotnie Wędrówki Rowerowe pod nazwą „Rajd Pałace i Dwory“. To czwarta wycieczka zorganizowana przez nasz klub, tym razem pod nazwą dworu w miejscowości DROGOSZE. Rajd rowerowy przygotowany był dla członków Naszego Klubu i sympatyków turystyki rowerowej.

znaczek_rajd_drogosze300Trasa rajdu wyglądała następująco:

Wyjazd uczestników nastąpił około godziny 10:00 spod Kompleksu Rekreacyjno-Sportowego „Kętrzynianka”. Ze względu na ilość uczestników i przepisy ruchu drogowego – uczestnicy byli podzieleni na dwie grupy. W rajdzie uczestniczyło 23 rowerzystów – w tym trzy osoby z Dolnego Śląska oraz dwoje członków Naszego Klubu RASTEN z Bartoszyc.

Pierwszą atrakcją była miejscowość Garbno, w którym uczestnik rajdu kolega Grzegorz przedstawił historię miejscowości oraz zaprezentował uczestnikom ciekawe eksponaty historyczne.

Kolejnym punktem była miejscowość Warnikajmy, gdzie została przedstawiona historia miejscowości oraz historia rodów von Below i von Braun – ostatnich rodowych właścicieli tego majątku. Uczestnicy mieli okazję zwiedzenia zabudowań i terenu majątku w Warnikajmach – zwanego „Małym Malborkiem”.

Dalsza trasa prowadziła przez miejscowości Równina Dolna i Równina Górna do miejscowości Drogosze. Na tym odcinku trasy prowadzący rajd miał małą awarię roweru, którą bardzo szybko udało się naprawić, dzięki pomocy dwóch Panów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Drogoszach.
Szanowni Panowie bardzo dziękuję Wam za pomoc.

Po dotarciu do Pałacu w Drogoszach mieliśmy okazję zwiedzić wnętrza Pałacu robiącego olbrzymie wrażenie, choć wymagającego remontu. Podziwialiśmy również przyległy teren Pałacu. Poznaliśmy też historię rodów zamieszkujących Pałac w czasach jego świetności. Był też czas na zrobienie pamiątkowej fotografii na tle Pałacu.

Z Drogosz pojechaliśmy dalej drogą nr 590 do Radosz, gdzie zapoznaliśmy się z krótką historią miejscowości. Kolejnym punktem rajdu była miejscowość Barciany, gdzie uczestnicy po uzupełnieniu zapasów w sklepie spożywczym udali się do małego amfiteatru w Barcianach. W tej miejscowości również zaplanowaliśmy dłuższą przerwę na posiłek i odpoczynek. Wypoczęci obejrzeliśmy teren wokół Zamku w Barcianach i zapoznaliśmy się z historią tej budowli.

W drodze powrotnej z Barcian w kierunku Kętrzyna mieliśmy jeszcze okazje obejrzenia Pałacu w Rodelach (rodu von Alvensleben), gdzie uczestniczka rajdu Pani Ela zapoznała uczestników z historią miejscowości i pałacu.

Rajd zakończył się przy kompleksie “Kętrzynianka” w Kętrzynie. Długość trasy rajdowej wyniosła 54 km i członkowie PTTK uzyskali 10 pkt. na odznakę KOT (Kolarska Odznaka Turystyczna) oraz wklejkę do książeczki wycieczek kolarskich PTTK.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólne kolejne sobotnie rowerowanie.

Comments are closed.