I Jesienny Rajd Rowerowy – 60 km

W dniu 12 października 2014 r. odbył się I Jesienny Rajd Rowerowy. To dziesiąta wycieczka zorganizowana przez nasz klub, tym razem pod Jesienny Rajd Rowerowy. Mamy nadzieję, że będzie to impreza cykliczna. Rajd rowerowy przygotowany był dla członków Naszego Klubu i sympatyków turystyki rowerowej.

znaczek_rajd_jesienny_300Trasa rajdu wyglądała następująco:

Tuż przed rozpoczęciem rajdu w miejscu zbiórki uczestników przy kętrzyńskim jeziorku Prezes Klubu Adam wraz z Wiceprezesem Leszkiem przywitali wszystkich serdecznie. Była też chwila na małą uroczystość przywitania kolejnych nowych członków naszego klubu i PTTK – Pani Danusi oraz Pana Jerzego, którzy z rąk Prezesa klubu otrzymali legitymację wraz ze znaczkiem organizacyjnym PTTK oraz zestaw upominków – przewodników z mapami szlaków rowerowych po Mazurach.

Pierwszym punktem na naszej dzisiejszej trasie była miejscowość Koczarki, w której Grzegorz przedstawił historię dworu i miejscowości oraz już tradycyjnie zaprezentował bardzo ciekawe eksponaty historyczne ze swoich prywatnych zbiorów. W Koczarkach były też potwierdzenia fotograficzne wymagane do Kolarskiej Odznaki Pielgrzymiej.

Drugim punktem było miejsce “widokowe” żeremi bobrów, gdzie Leszek opowiedział nam historię pochodzenia gatunku wraz z opisem występowania bobrów na naszym terenie.

Kolejnym i głównym celem naszej wycieczki była miejscowość Ryn, w której Leokadia tuż obok zabytkowego wiatraka opowiedziała uczestnikom rajdu o miejscowych dziejach.

W Rynie zebraliśmy kolejne potwierdzenia fotograficzne wymagane do Kolarskiej Odznaki Pielgrzymiej i udaliśmy się na teren Zamku w Rynie, gdzie o godzinie 13.00 mieliśmy zorganizowane wspólne zwiedzanie Zamku z przewodnikiem.

Bezpośrednio po zwiedzaniu Zamku, zrobiliśmy sobie małą przerwę na posiłek, w której koleżanka Ania zaprezentowała swoją poetycką kronikę naszych dwóch ostatnich rajdów, a Grzegorz zarecytował nam kolejne strofy swoich fraszek.

Po odpoczynku, ruszyliśmy dalej ładną ścieżką rowerową wzdłuż jeziora do miejscowości Głąbowo, gdzie Leokadia zapoznała nas z historią dworu i miejscowości.

Kolejnym punktem na trasie było dotarcie do punktu widokowego w miejscowości Orło, gdzie Leszek zapoznał nas z jego historią. Widok jaki rozciąga się z miejsca w którym jest umiejscowiony jest wart trudu do jego dotarcia.

Z miejscowości Orło osoby chętne miały możliwość udania się do miejsca gdzie był w okresie II wojny światowej umiejscowiony męski obóz RAD oraz umocnienia Giżyckiego Rejonu Umocnionego o których na miejscu opowiadał Grzegorz. I tak nasza grupa rozdzieliła się na dwie części. Jedna pojechała z Leszkiem przez miejscowość Salpik i Nakomiady a druga z Adamem przez Sterławki Wielkie i Martiany do Kętrzyna, gdzie wszyscy się spotkali na miejscu rozpoczęcia rajdu.

Członkowie PTTK uzyskali 10 pkt. do Kolarskiej Odznaki Turystycznej oraz wklejkę do książeczki wycieczek kolarskich PTTK.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólne kolejne rowerowanie.

Comments are closed.