31.07-02.08.2015 r. – I Pętla Jezior Mazurskich – 301 km

W dniach 31.07 – 02.08.2015 r. odbył się rajd rowerowy „I Pętla Jezior Mazurskich″. To siódmy rajd rowerowy w tym roku, zorganizowany dla członków Naszego Klubu i sympatyków turystyki rowerowej.

znaczek_petla_jezior300

Wyjazd uczestników nastąpił około godziny 10.00, tradycyjnie spod Kompleksu Rekreacyjno-Sportowego „Kętrzynianka”.

Na starcie zgłosiło się 8 uczestników. Po omówieniu kilku spraw rajdowych oraz zasad bezpieczeństwa ruszyliśmy w kierunku miejscowości Mikołajki, gdzie zrobiliśmy sobie krótki odpoczynek na posiłek. Po posileniu się ruszyliśmy w kierunku przeprawy promowej w miejscowości Wierzba. Dalej trasa przejazdu prowadziła do miejscowości Ruciane-Nida, Pranie (leśniczówka), Krzyże, Karwica. Warto wspomnieć, że tuż za leśniczówką Pranie, w rowerze Janka pękła sztyca podsiodłowa. Usztywniliśmy obracające się dookoła siodełko opaskami zaciskowymi i jakoś dało się dalej jechać. Piątkowy etap zakończyliśmy w miejscowości Pisz, gdzie dzięki uprzejmości Pana Marcina i Pani Marty, mieliśmy zapewniony nocleg. Bardzo dziękujemy, bo naprawdę znaleźć nocleg dla rowerzysty na jedną noc było wręcz niemożliwe. Pierwszy dzień rajdu zakończyliśmy na przebyciu 103 km.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od wizyty (dzięki Pani Marcie) w sklepie i serwisie rowerowym w Piszu. Polecamy ten sklep, bo jest naprawdę świetnie zaopatrzony. Wymieniliśmy uszkodzoną sztycę podsiodłową na nową i ruszyliśmy dalej na trasę. Chcieliśmy objechać dookoła jezioro Ros, ale natrafiliśmy na zakaz wjazdu na obszar poligonowy. Musieliśmy zawrócić i zmienić trasę przejazdu. Pojechaliśmy do miejscowości Drygały, Bemowo Piskie i dalej do Orzysza, gdzie zrobiliśmy sobie przerwę na posiłek. Po odpoczynku pojechaliśmy dalej trasą przez Cierzpięty, Marcinowa Wolę, Miłki, Siedliska, Kruklin do Kruklanek. Niestety rajd nie dla wszystkich był szczęśliwy. Janek doznał kontuzji kolana i dla niego dalsza trasa była zakończona. Dzięki uprzejmości naszego Przyjaciela Klubowego – Sławka z Kruklanek – Janek został odwieziony do Kętrzyna. Dzień zakończyliśmy przy ognisku w naszej zaprzyjaźnionej agroturystyce w Kruklankach. Drugi dzień rajdu zakończyliśmy na przebyciu 93 km.

Ostatni dzień rajdu prowadził na północ Mazur. Punktem docelowym była wizyta w miejscowości Rapa, gdzie odwiedziliśmy słynna Piramidę – grobowiec rodziny von Fahrenheid. Po krótkiej sesji zdjęciowej ruszyliśmy dalej w kierunku miejscowości Grądy Węgorzewskie, gdzie zjechaliśmy z głównej drogi na trasę wschodniego szlaku rowerowego GreenVelo. W tym miejscu trasa jest bardzo dobrze oznakowana, usypana tłuczniem i prowadzi do Węgorzewa. Na trasie tuż za pierwszym MOR-em (Miejsce Obsługi Rowerzysty) w rowerze Leokadii trzeba było wymienić dętkę na nową. Po dojechaniu do Węgorzewa zrobiliśmy krótką przerwę przy jednym z supermarketów, aby zaopatrzyć się w coś do picia. Upał dawał się we znaki. Z Węgorzewa ruszyliśmy dalszą częścią szlaku GreenVelo do Srokowa, skąd pojechaliśmy ścieżką rowerową do Kętrzyna. Metą było miejsce startu – czyli jeziorko miejskie przy “Kętrzyniance” w Kętrzynie. Trzeci dzień rajdu zakończyliśmy na przebyciu 105 km.

Członkowie PTTK przejechali w ciągu trzech dni rajdu 301 kilometrów i uzyskali 45 pkt. za udział w rajdzie na odznakę KOT (Kolarska Odznaka Turystyczna).

Comments are closed.