09.05.2015 – Rajd Majowy – 53 km

W dniu 09.05.2015 r. odbył się „Rajd Majowy 2015″. To trzeci rajd rowerowy w tym roku, zorganizowany dla członków Naszego Klubu i sympatyków turystyki rowerowej. Warunki do jazdy rowerowej bardzo dobre.

znaczek_rajd_majowy300Trasa rajdu wyglądała następująco:

Wyjazd uczestników nastąpił około godziny 10:00, tradycyjnie spod Kompleksu Rekreacyjno-Sportowego „Kętrzynianka”.

Na starcie zgłosiło się 14 uczestników. Na początku spotkania Prezes klubu przekazał koleżance Lodzi, zweryfikowaną książeczkę wycieczek kolarskich oraz wręczył wraz z Wiceprezesem klubu, Kolarską Odznakę Turystyczną w stopniu srebrnym. Gratulujemy zdobycia kolejnej odznaki bo wiemy ile trzeba wysiłku aby przejechać wymaganą ilość punktów. Po miłym akcencie w jednej grupie ruszyliśmy ścieżką rowerową w kierunku Starej Różanki. Po chwili dotarliśmy do skrzyżowania i skręciliśmy w prawo do miejscowości Wopławki. Tutaj były krótkie dwa przystanki przed pałacem i zabytkową kuźnią.Dalej trasa prowadziła drogą brukową do Czernik, skąd już asfaltem dojechaliśmy do miejscowości Parcz, gdzie zrobiliśmy krótki odpoczynek.

Dalsza droga prowadziła przez Mażany, Dłużec do Radziej. Około 1,5 km za miejscowością Radzieje skręciliśmy w lewo w drogę szutrową, którą dojechaliśmy do lasu w którym mogliśmy obejrzeć pozostałości po dawnej kwaterze szefa Kancelarii Rzeszy – Lammersa. Kwatera posiadała kryptonim “Wendula” i była to najmniejsza z niemieckich kwater dowodzenia na Mazurach. Mogliśmy obejrzeć dwa dosyć dobrze zachowane żelbetowe schrony. Wystarczyło na chwilę się zatrzymać w lesie, aby się przekonać jak dokuczliwe mogą być komary. Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia ruszyliśmy drogą leśną w kierunku miejscowości Surwile. W Surwilach zatrzymaliśmy się na krótki odpoczynek, gdzie Prezes klubu zapoznał uczestników z historią kwatery Lammersa (z uwagi na dokuczliwe komary, przy bunkrach było to niemożliwe).

Po odpoczynku udaliśmy się jadąc przez Silec do miejscowości Solanka, gdzie koleżanka Lodzia przedstawiła nam historię miejscowości i dworu w Solance. Kolejny ostatni etap drogi prowadził przez miejscowość Szczeciniak do Nowej Różanki. Tutaj droga była po płytach betonowych, bruku i asfalcie. Po dotarciu do Nowej Różanki dalsza droga prowadziła już ścieżka rowerową do Kętrzyna, gdzie zakończyliśmy rajd w miejscu startu.

Długość trasy wyniosła 53 km i członkowie PTTK uzyskali 10 pkt. na odznakę KOT (Kolarska Odznaka Turystyczna) oraz wklejkę do książeczki wycieczek kolarskich PTTK.

Comments are closed.