Szlakiem Mazurskich Legend

W dniach 27 – 29 września 2013 roku, Gminny Ośrodek Kultury w Kruklankach zorganizował VII Jesienny Rajd Rowerowy –„Szlakiem Mazurskich Legend”.

Z Kętrzyna były zapisane dwie osoby. Wyjazd zaplanowaliśmy o godzinie 12:00. Po dotarciu w umówione miejsce wyjazdu z Kętrzyna, rozpadał się deszcz. Chwilę poczekaliśmy aż opady osłabną, ale nie osłabły i ruszyliśmy do Kruklanek. Ubranie przeciw deszczowe bardzo się przydało. W Giżycku potwierdziłem przejazd w informacji turystycznej. Po dotarciu do Kruklanek, zostaliśmy zakwaterowani i poznaliśmy się z będącymi już na miejscu innymi uczestnikami Rajdu. Wspólne wieczorne rozmowy trwały do bardzo późna.

W piątek 27 września około godziny 9.30 wszyscy uczestnicy Rajdu, którzy dotarli, zebrali się przed Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kruklankach, gdzie Kierownik Rajdu Rowerowego: Sławomir Zieliński oraz Komandor Rajdu: Witosław Wyrobek – przywitali serdecznie uczestników i dokonali uroczystego otwarcia VII Jesiennego Rajdu Rowerowego –„Szlakiem Mazurskich Legend”.

W pierwszym dniu rajdu nie byli obecni wszyscy, którzy się zapisali, ale docierali jeszcze w piątek wieczorem i sobotę rano. Piątkowa trasa wiodła do m. Węgorzewo, gdzie po drodze uczestnicy mogli obejrzeć ruiny kwatery Himmlera w Pozezdrzu. Po dotarciu do Węgorzewa odwiedziliśmy Muzeum Kultury Ludowej oraz mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda i na czym polega praca tkaczki. Kolejnymi punktami, które odwiedziliśmy były: Kolumna Kalska, Cmentarz z I wojny światowej. W drodze powrotnej jechaliśmy przez Harsz i Pozezdrze do m. Kruklanki. Po dotarciu do miejsca porannego startu, organizatorzy przygotowali dla chętnych – pokaz i ekspresowy kurs garncarstwa zakończony wykonaniem własnymi rękami dowolnego naczynia glinianego.
Tuż po godzinie 19.00 w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Kruklankach odbyło się spotkanie uczestników oraz pokaz zdjęć jednego z uczestników – Piotra Kolendy z Łodzi, który bardzo ciekawie opowiadał o wyprawie rowerowej po Maroku. Był również czas na dyskusję i opowieści innych uczestników o swoich wyjazdach i przygodach rowerowych w kraju i zagranicą. Po spotkaniu można było również kupić książki podróżnika Piotra Kolendy i otrzymać wpis autora z dedykacją.

W sobotni poranek ponownie startowaliśmy z placu zbiórki przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kruklankach. Tym razem już mieliśmy więcej rzeczy ze sobą w sakwach, gdyż kolejny nocleg był zaplanowany Ośrodku Caritas Diecezji Ełckiej w Świętajnie k. Olecka. Atrakcją przejazdu był “Diabelski kamień z puszczy”. Jego wielkość naprawdę robi wrażenie. Po obowiązkowej sesji fotograficznej ruszyliśmy dalej za przewodnikiem do m. Świętajno. Po drodze złapał nas dość duży deszcz oraz mieliśmy okazję przejechać się kilka kilometrów bardzo błotnistą drogą.

W sobotę po dotarciu do Świętajna było spotkanie z zespołem “Pokolenie”. Poczęstunek został zorganizowany przez organizatorów rajdu i zespół “Pokolenie” – w spotkaniu uczestniczyła Wójt Gminy Świętajno – Janina Trus, która zadeklarowała chęć udziału Gminy Świętajno w przyszłorocznym rajdzie w charakterze współorganizatora. W spotkaniu brał też udział proboszcz Dariusz Smoleński, który zapraszał do skorzystania z noclegów w schronisku Caritasu w 2014 roku, wyraził przy tym nadzieję, że w przyszłym roku będzie już działało centralne ogrzewanie.

Ostatni dzień Rajdu wiódł ze Świętajna do Kruklanek. W okolicach m. Stare Juchy dotarliśmy do Wieży Widokowej, skąd rozciągał się przepiękny widok na okolicę. Mogliśmy również w sąsiedztwie Wieży Widokowej rozkoszować się przepyszną kawą oraz ciastem. W niedzielę fundatorami poczęstunku byli organizator (GOK Kruklanki), gmina Stare Juchy oraz Eleonora Waraksa właścicielka gościńca “Na wzgórzu”. Po dotarciu do miejsca rozpoczęcia piątkowego Rajdu, odbyło się uroczyste jego zakończenie. Uczestnicy gromkimi brawami podziękowali organizatorom za przygotowanie rajdu oraz wszystkie krajobrazowo-kulinarne atrakcje.

Podsumowując całość tras: rajd przebiegał po pięknych terenach gmin: Kruklanki, Pozezdrze, Węgorzewo, Świętajno, Stare Juchy, Wydminy.

Kilometry:

– 26.09.2013 – dojazd do Kruklanek z Kętrzyna – 48 km.

– 27.09.2013 – Rajd dzień 1 – 52 km.

– 28.09.2013 – Rajd dzień 2 – 53 km. 

– 29.09.2013 – Rajd dzień 3 – 60 km plus powrót do Kętrzyna – 48 km.

Razem – 261 km.

Kolejny VIII Jesienny Rajd Rowerowy –„Szlakiem Mazurskich Legend” – za rok.

Według organizatorów – bezpośrednią inspiracją do organizacji rajdu były legendy spisane w książce „Mazurskie opowieści”, przez nieżyjącą już Jadwigę Tressenberg oraz wytyczenie na podstawie tej książki rowerowego „Szlaku mazurskich legend”.

Comments are closed.