Rajd Szlakiem Mazurskich Legend

W dniach 26 – 28 września 2014 roku, Gminny Ośrodek Kultury w Kruklankach zorganizował VIII Jesienny Rajd Rowerowy –„Szlakiem Mazurskich Legend”.

Z naszego Klubu Turystyki Rowerowej RASTEN uczestniczyło 11 osób. Wyjazd zaplanowaliśmy na dzień 25 września (czwartek) o godzinie 14:00. Miejsce zbiórki uczestników rajdu – tradycyjnie przy kętrzyńskim jeziorku.

Pomimo pochmurnej aury, atmosfera wśród rowerzystów była znakomita. Na miejsce startu przyszło kilkoro sympatyków naszego klubu aby wspólnie nas pożegnać i zrobić razem wspólną fotografię. Należy tutaj dodać, że dla kilku członków wyjazd na rajd “Szlakami Mazurskich Legend” był pierwszym wyjazdem rowerowym wielodniowym.

Pełni nadziei, że deszcz nas po drodze nie złapie, ruszyliśmy powolutku na naszych obładowanych sakwami rowerkach drogą rowerową w kierunku Giżycka. Pierwszy postój mieliśmy w miejscowości Sterławki Wielkie, gdzie pod daszkiem przystanku autobusowego przeczekaliśmy kilkuminutowy mały deszczyk. Kolejnym przystankiem na trasie do Kruklanek było Giżycko, gdzie po krótkim odpoczynku ruszyliśmy przez Spytkowo i Sołdany do celu naszej podróży – Kruklanek. Po rozpakowaniu rowerów rozpadał się deszcz.

Po zakwaterowaniu się w agroturystyce poznaliśmy się z będącymi już na miejscu innymi uczestnikami Rajdu. Wspólne wieczorne rozmowy trwały do bardzo późna.

W piątek 26 września około godziny 10.00 uczestnicy Rajdu zebrali się przed Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kruklankach, gdzie Kierownik Rajdu Rowerowego: Sławomir Zieliński oraz Komandor Rajdu: Witosław Wyrobek – przywitali serdecznie uczestników i dokonali uroczystego otwarcia VIII Jesiennego Rajdu Rowerowego –„Szlakiem Mazurskich Legend”.

Pierwszego dnia rajdu trasa wiodła do miejscowości Sztynort, gdzie Komandor Rajdu i równocześnie Przewodnik Turystyczny Witosław Wyrobek zapoznał uczestników z bardzo ciekawą historią miejscowości i pałacu w Sztynorcie.

Po krótkim odpoczynku w porcie jachtowym w Sztynorcie ruszyliśmy dalej przez miejscowości Harsz, Nowy Harsz, Pieczarki do Spytkowa. Po drodze mijaliśmy kilka starych cmentarzy z okresu I wojny światowej. W Spytkowie organizatorzy przygotowali na bardzo ciekawą atrakcję jaką było zwiedzenie Wioski indiańskiej. Uczestnicy rajdu mieli okazję zapoznać się w plenerze z kilkoma naturalnej wielkości tipi oraz wysłuchać ciekawej opowieści o sposobach budowania typowej wioski i codziennego życia Indian w Ameryce Północnej. Po plenerze przyszedł czas na zwiedzanie eksponatów znajdujących się w Muzeum Indian Ameryki Północnej, gdzie mogliśmy podziwiać przepiękne stroje indiańskie oraz ich przedmioty codziennego użytku.

Dalsza trasa ze Spytkowa prowadziła przez Zielony Gaj do Kruklanek, gdzie po przerwie na posiłek i odpoczynek spotkaliśmy się w Gminnym Ośrodku Kultury w Kruklankach na dwóch prezentacjach multimedialnych:
– pierwszej pt. “Podróż śladami II Korpusu generała Andersa”, której prelegentem był podróżnik rowerowy Piotr Kolenda z Łodzi. Piotr opowiadał i pokazywał nam zdjęcia ze swojej ostatniej podróży rowerowej po Włoszech, którą odbył wraz z Marią Teresą Salvi i Vincenzo Gamba na przełomie lipca i sierpnia 2014 roku
– drugiej pt. Wiosenny Rajd Rowerowy “Mazurskie Fortyfikacje”, której prelegentem był Komandor Rajdu i Przewodnik Turystyczny Witosław Wyrobek. Witek opowiadał o organizacji i przebiegu pierwszego Wiosennego Rajdu Rowerowego “Mazurskie Fortyfikacje”, który odbywał się w kwietniu br.

Prezentacje obu prelegentów bardzo się wszystkim podobały za co uczestnicy podziękowali Piotrowi i Witkowi gromkimi brawami.

Drugiego dnia ponownie startowaliśmy z placu zbiórki przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kruklankach. Tym razem zabieraliśmy dodatkowy bagaż ze sobą w sakwach, gdyż nocleg był zaplanowany w Świętajnie k. Olecka. Początek trasy prowadził przez miejscowość Wydminy i dalej do miejscowości Stare Juchy, gdzie dotarliśmy do Wieży Widokowej, skąd rozciągał się przepiękny widok na okolicę. Był też krótki odpoczynek “na kawę” w sąsiedztwie

Wieży Widokowej w gościńcu “Na wzgórzu”. W Starych Juchach zatrzymaliśmy się jeszcze na krótką sesję fotograficzną przy olbrzymich figurach owadów. Atrakcją przejazdu był również “Pomnik Przyrody – Głaz Narzutowy Dawny Ołtarz Ofiarny Jaćwingów”. Jego wielkość naprawdę robi wrażenie. Po obowiązkowej sesji fotograficznej ruszyliśmy dalej za przewodnikiem do m. Świętajno. Po dotarciu do Świętajna czekały nas kolejne atrakcje przygotowane przez organizatorów oraz Wójta Gminy Świętajno – Pani Janiny Trus. Była lekcja historii o dawnych mieszkańcach zamieszkałych na tych terenach, był koncert gitarowy, był grill, było ognisko i pieczenie kiełbasek, był występ zespołu “Pokolenie” i wspaniała biesiada.

Trzeci i ostatni dzień Rajdu wiódł ze Świętajna do Kruklanek przez miejscowości Połom, Wronki, Szczybały Orłowskie, Grądzkie, Lipowo do Kruklanek. Zaraz na początku trasy pecha miał Piotr i trzeba było wymieniać przebitą dętkę w jego rowerze. Po uporaniu się z przebitą dętką na dalszej trasie mogliśmy podziwiać piękne widoki krajobrazu przez który przejeżdżaliśmy.

Po dotarciu do miejsca rozpoczęcia piątkowego Rajdu, odbyło się uroczyste jego zakończenie. Uczestnicy gromkimi brawami podziękowali organizatorom za przygotowanie rajdu oraz wszystkie krajobrazowo-kulinarne atrakcje.

Po pożegnaniu z innymi uczestnikami rajdu, nasza grupa rowerzystów ruszyła w drogę powrotną przez Giżycko, Sterławki Wielkie do Kętrzyna.

Podsumowując całość tras: rajd przebiegał po pięknych terenach gmin: Kruklanki, Pozezdrze, Sztynort, Harsz, Spytkowo, Świętajno, Stare Juchy, Wydminy.

W rajdzie brało udział 60 rowerzystów oraz w pierwszym dniu rajdu w oddzielnej grupie wraz z opiekunami 30 osobowa grupa dzieci.

Kilometry:
– 25.09.2014 – dojazd do Kruklanek z Kętrzyna – 47 km.
– 26.09.2014 – Rajd dzień 1 – 54 km.
– 27.09.2014 – Rajd dzień 2 – 56 km.
– 28.09.2014 – Rajd dzień 3 – 42 km plus powrót do Kętrzyna – 47 km.

Razem – 246 km.

Kolejny IX Jesienny Rajd Rowerowy –„Szlakiem Mazurskich Legend” – za rok.

Według organizatorów – bezpośrednią inspiracją do organizacji rajdu były legendy spisane w książce „Mazurskie opowieści”, przez nieżyjącą już Jadwigę Tressenberg oraz wytyczenie na podstawie tej książki rowerowego „Szlaku mazurskich legend”.

Comments are closed.