Rajd Pałace i Dwory – Stachowizna – 37 km

W dniu 7 czerwca 2014 r. odbył się rajd rowerowy z cyklu Sobotnie Wędrówki Rowerowe pod nazwą „Rajd Pałace i Dwory“. To już trzecia wycieczka zorganizowana przez nasz klub, tym razem pod nazwą dworu w miejscowości STACHOWIZNA. Rajd rowerowy przygotowany był dla członków Naszego Klubu i sympatyków turystyki rowerowej.

znaczek_rajd_stachowiznaTrasa rajdu wyglądała następująco:

Tradycyjnie wyjazd uczestników nastąpił około godziny 9:30 spod Kompleksu Rekreacyjno-Sportowego „Kętrzynianka”.

Pierwszą atrakcją była miejscowość Smokowo w którym swoje dzieciństwo spędził Wilhelm Wien, laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizyki, którą uzyskał w 1911 roku. Ponadto w Smokowie odwiedziliśmy zabudowania w okolicy starego nie istniejącego już młyna przy linii kolejowej i zabudowania folwarczne. Kolejnym punktem była Święta Lipka, gdzie zapoznaliśmy się z historią miejscowości i Sanktuarium. Pojechaliśmy również fragmentem drogi pielgrzymiej przy której znajduje się niezwykły słup graniczny z 1750 roku, który wyznaczał granicę między Warmią a państwem zakonu krzyżackiego (do 1466) i Prusami Książęcym (do 1772 roku).

Kolejnym punktem była miejscowość Bezławki i jej główna atrakcja czyli Zamek / Kościół gdzie Komandor Rajdu Leszek Gołębiewski zapoznał uczestników z historią wspominając, że w kościele tym 15 lipca 1999 roku z okazji 900 rocznicy wyzwolenia Jerozolimy i 589-lecia bitwy pod Grunwaldem spotkali się przedstawiciele polskiego zakonu rycerskiego, kontynuującego tradycję bożogrobowców.

Tuż za miejscowością Bezławki odwiedziliśmy główny punkt naszego rajdu: Pałac w Stachowiźnie, którego stan pozostawia wiele do życzenia ale widać już że trwają prace remontowe części dachu i być może za jakiś czas będziemy mogli oglądać ten pałac w pełni odremontowany. Po tradycyjnym pamiątkowym zdjęciu na schodach pałacu udaliśmy się do miejscowości Wilkowo. Również tutaj bardzo rzetelnie Komandor Rajdu zapoznał nas z historią tej miejscowości.

Z Wilkowa udaliśmy się do miejscowości Muławki, gdzie główną atrakcją było odwiedzenie Muzeum Znaczków i Historii Poczty. Przed zwiedzeniem Muzeum Komandor Rajdu zapoznał nas z historią miejscowości Muławki po której właściciel dworu w Muławkach i Muzeum Znaczków i Historii Poczty przywitał nas bardzo serdecznie i osobiście oprowadził po Muzeum bardzo ciekawie opowiadając o znajdujących się w nim eksponatach. Ogromnym zaskoczeniem dla uczestników rajdu był fakt, że w tak bliskiej odległości od Kętrzyna znajduje się Muzeum, które w swoich zasobach posiada eksponaty filatelistyczne, których nie powstydziłoby się żadne muzeum z tej dziedziny na świecie. Bardzo, naprawdę bardzo podobała nam się wizyta w Muzeum Znaczków, do którego odwiedzenia zachęcamy wszystkich i z pewnością nie raz sami jeszcze skorzystamy z gościnności jego właścicieli.

Rajd zakończył się przy Zamku w Kętrzynie. Długość trasy rajdowej wyniosła 37 km i członkowie PTTK uzyskali 10 pkt. na odznakę KOT (Kolarska Odznaka Turystyczna) oraz wklejkę do książeczki wycieczek kolarskich PTTK.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólne kolejne sobotnie rowerowanie.

Comments are closed.