Rajd Pałace i Dwory – Łężany – 57 km

W dniu 2 sierpnia 2014 r. odbył się rajd rowerowy z cyklu Sobotnie Wędrówki Rowerowe pod nazwą „Rajd Pałace i Dwory”. To szósta wycieczka zorganizowana przez nasz klub, tym razem pod nazwą ŁĘŻANY. Rajd rowerowy przygotowany był dla członków Naszego Klubu i sympatyków turystyki rowerowej.

znaczek_rajd_lezany_300Trasa rajdu wyglądała następująco:

Ze względu na panujące upały wyjazd uczestników nastąpił po godzinie 8:00 spod Kompleksu Rekreacyjno-Sportowego „Kętrzynianka”.

Pierwszym punktem na naszej dzisiejszej trasie był Ratusz w miejscowości Reszel, w której uczestnik rajdu kolega Leszek przedstawił historię miejscowości. Następnie po krótkim spacerze spotkaliśmy się przy murach Reszelskiego Zamku, gdzie koleżanka Ania zapoznała nas z jego bardzo ciekawą historią. Był też czas na pamiątkową fotografię. Tuż za Reszlem skręciliśmy do miejscowości Robawy w której zatrzymaliśmy się na chwilę przy Kaplicy św. Anny.

Drugim punktem była miejscowość Leginy, w której kolega Grzegorz zapoznał nas z historią miejscowości oraz zaprezentował uczestnikom ciekawe eksponaty historyczne. Był też czas na potwierdzenie swojego przejazdu w książeczce Kolarskiej Odznaki Pielgrzymiej w tutejszej Parafii, gdzie otrzymaliśmy pamiątki z rąk księdza proboszcza.

Z Legin udaliśmy się objazdem wokół jeziora Legińskiego do miejscowości Łężany, która była głównym punktem naszej dzisiejszej wycieczki.

W Łężanach udaliśmy się pod Pałac rodziny von Fischerów (obecnie własność Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie), gdzie zrobiliśmy sobie dłuższy odpoczynek w przepięknym parku otaczającym całą posiadłość. W czasie odpoczynku zapoznaliśmy się z historią miejscowości oraz historią rodziny dawnych właścicieli pałacu.

W celu uświetnienia naszego pobytu w Łężanach, koleżanka Ania zaprezentowała swoją poetycką kronikę naszego ostatniego rajdu. Zainspirowany poezją Ani, Adam strofami początkującego wierszoklety opisał humorystycznie nasze rowerowe podróże.

Z Łężan udaliśmy się przez miejscowość Kocibórz do miejscowości Święta Lipka, w której zrobiliśmy sobie krótki odpoczynek. W drodze powrotnej do Kętrzyna w miejscowości Pieckowo w rowerze koleżanki Eli W. tylne “złapało gumę”. Szybka naprawa dętki i dalej kontynuowaliśmy jazdę do Kętrzyna.

Rajd zakończył się przy stacji benzynowej BP w Kętrzynie. Długość trasy rajdowej wyniosła 57 km i członkowie PTTK uzyskali 10 pkt. na odznakę KOT (Kolarska Odznaka Turystyczna) oraz wklejkę do książeczki wycieczek kolarskich PTTK.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólne kolejne sobotnie rowerowanie.

Comments are closed.