Podsumowanie sezonu rowerowego 2016

W dniu 3 grudnia 2016 r. w sali konferencyjnej kętrzyńskiego dworca, odbyło się spotkanie członków Klubu Turystyki Rowerowej RASTEN, podsumowujące mijający 2016 rok.

Na początku spotkania, prezes klubu wraz z wiceprezesem powitali nowych członków klubu Krzysztofa i Piotra  oraz podziękowali wszystkim klubowiczom za wspólne rowerowanie w roku 2016.

W czasie spotkania zostały wręczone zweryfikowane książeczki i odznaki turystyki rowerowej Kolarskiej Odznaki Turystycznej (KOT):
– odznakę KOT w stopniu Złotym otrzymała: Ela
– odznakę KOT w stopniu Srebrnym otrzymała: Krystyna, Jerzy, Waldemar
– odznakę KOT w stopniu Brązowym otrzymała: Aleksandra

Ważnym akcentem spotkania było wręczenie członkom klubu:
ElaDyplomu Zarządu Oddziału PTTK im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie za szczególne zasługi w upowszechnianiu turystyki i krajoznawstwa
JerzyDyplomu Zarządu Klubu Turystyki Rowerowej RASTEN za aktywną pracę na rzecz Klubu Turystyki Rowerowej RASTEN oraz za upowszechnianie turystyki rowerowej i krajoznawstwa.

Ponadto z rąk prezesa i wiceprezesa klubu zostały wręczone wyróżnienia członkom klubu:
Leokadia – za aktywne uczestnictwo w imprezach kolarskich i duży wkład w organizację wycieczek klubowych
Grzegorz – za dotychczasowe osiągnięcia w uprawianiu turystyki kolarskiej oraz propagowanie turystyki i krajoznawstwa

Kolejnym punktem spotkania była prezentacja multimedialna, przygotowana przez Grzegorza, który opowiadał o swoim wrześniowym wyjeździe w ramach imprezy “Rowerowy Potop AZS” – rowerowym podboju Szwecji.

W roku 2016 Klub Turystyki Rowerowej RASTEN w Kętrzynie przygotował i zorganizował 16 rajdów rowerowych dla członków klubu, ponadto członkowie uczestniczyli w 7 przedsięwzięciach zorganizowanych przez inne podmioty.

W czasie wspólnego spotkania nie zabrakło też dyskusji o sprawach klubowych oraz wstępnymi planami wycieczek rowerowych na rok 2017.

01.10.2016 r. – 2 Kętrzyński Rajd Rowerowy z MOSIREM – 45 km

W dniu 01.10.2016 r. odbył się 2 Kętrzyński Rajd Rowerowy z MOSIREM.
Głównym organizatorem rajdu był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kętrzynie, a współorganizatorem Klub Turystyki Rowerowej RASTEN w Kętrzynie.

O godzinie 10.00 uczestnicy rajdu spotkali się przed Kompleksem Rekreacyjno-Sportowym KĘTRZYNIANKA. Na wstępie Prezes Klubu Turystyki Rowerowej RASTEN Adam Śnieżko oraz Pani Ewelina Lewandowska z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kętrzynie przedstawili przebieg trasy dzisiejszego rajdu oraz omówili sprawy organizacyjne i warunki bezpieczeństwa.

Rowerzyści zostali podzieleni na dwie grupy i ruszyli w trasę.

Pierwszym etapem rajdu był przejazd do miejscowości Pudwągi, gdzie był po krótkim odpoczynku skręciliśmy w kierunku miejscowości Siemki, a następnie pojechaliśmy drogą szutrową do miejscowości Klewno i dalej do punktu końcowego naszego pierwszego etapu – Zamku w Reszlu. W Reszlu główny organizator rajdu MOSIR zapewnił uczestnikom bezpłatne wejściówki na teren Zamku, gdzie mieliśmy możliwość wejścia na wieżę zamkową z której rozciąga się przepiękny widok na miejscowość i okolicę. Po zwiedzeniu Zamku, organizator rajdu MOSIR wręczył wszystkim uczestnikom dzisiejszego rajdu drobne upominki. Dodatkowo najmłodszy uczestnik dzisiejszego rajdu otrzymał z rąk organizatora dyplom i nagrodę.

Kolejnym etapem rajdu był przejazd do Św. Lipki, gdzie zrobiliśmy sobie dłuższy postój. Po odpoczynku ruszyliśmy dalej w kierunku miejscowości Bezławki, gdzie mieliśmy okazję zwiedzić wnętrze Kościoła i wejść na wieżę kościelną. Dalsza droga prowadziła już do Kętrzyna przez miejscowość Wanguty i Pieckowo. Po dotarciu do miejsca kończącego dzisiejszy 2 Kętrzyński Rajd Rowerowy z MOSIREM, organizatorzy rajdu podziękowali wszystkim uczestnikom za udział.

Długość trasy rajdowej naszego przejazdu w wyniosła 45 km i wyglądała następująco:

Podziękowania kierujemy do organizatora rajdu – Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kętrzynie za zaproszenie oraz możliwość wspólnego rowerowania z innymi pasjonatami dwóch kółek.

Komandorzy rajdu:
Adam Śnieżko
Leszek Gołębiewski

10.09.2016 – III Rajd Pieczonego Ziemniaka

W dniu 10 września 2016 r. odbył się III Rajd Pieczonego Ziemniaka. Dzisiejszy rajd był zorganizowany w ramach Międzypokoleniowej Sztafety Turystycznej – ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze pod hasłem “Turystyka łączy pokolenia”.

Trasa rajdu wyglądała następująco:

Wyjazd nastąpił około godziny 10.00, tradycyjnie spod Kompleksu Rekreacyjno-Sportowego „Kętrzynianka”. Po omówieniu kilku spraw klubowych ruszyliśmy w kierunku miejscowości Windykajmy, gdzie był zaplanowany krótki postój w otoczeniu XVIII wiecznego dworku. Kolejnym punktem był przejazd do miejscowości Pręgowo.

Głównym celem naszej wycieczki był Dwór w Muławkach na którego terenie usytuowane jest Muzeum Znaczków i Historii Poczty. Jak zawsze gospodarz obiektu Pan Paweł przywitał nas bardzo serdecznie i zaprosił nas na ognisko i pyszne ciasto. Na spotkaniu były omawiane sprawy klubowe oraz udział członków naszego klubu w rajdzie “Szlakami Mazurskich Legend”, który odbędzie się za dwa tygodnie w Kruklankach.

Zarząd Klubu Turystyki Rowerowej Rasten w Kętrzynie, dziękuje Wszystkim uczestnikom za udział.

27.08.2016 Rajd Kętrzyn i okolice – Szlak Bociani – 86 km

W dniu 27.08.2016 roku odbył się kolejny rad rowerowy Klubu Turystyki Rowerowej RASTEN pod nazwą “Rajd Kętrzyn i okolice”- Szlak bociani.

Tym razem również pogoda sprzyjała naszym zamierzeniom zarówno rano, jak i w popołudniowych godzinach. Temperatura poranna około 21°C, wiatr umiarkowany, bez opadów, słowem pięknie!!! Również w południe pogoda bez zarzutów – w cieniu odnotowałem 25°C.

Trasa rajdu: Kętrzyn – Barciany – Momajny – Michałkowo – Aptynty – Mołtajny – Asuny – Duje – Aptynty – Mołtajny – Bobrowo – Barciany – Kętrzyn.

Po krótkiej odprawie w 12 grupie osobowej grupie ruszyliśmy w kierunku Barcian. Tam też w rejonie kościoła postanowiliśmy zorganizować 15 minutową przerwę na krótki posiłek oraz wykonanie kilku pamiątkowych zdjęć oraz krótką telefoniczną rozmowę z Ks. Proboszczem na temat uzyskania stempli do “Kolarskiej Odznaki Pielgrzymiej”. Następnie udaliśmy się w kierunku m. Momajny poprzez m. Maciejki, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć odnowiony dwór z początku XX w. Wielkie Brawa dla Właściciela!!! Następnie udaliśmy się do m. Momajny. Tam też zapoznaliśmy się z historią miejscowości oraz z zabytkowym kościołem. Po drodze mieliśmy okazje zobaczyć już puste gniazda bocianie. Po naradzie udaliśmy się do miejscowości Michałkowo, gdzie w chwili obecnej znajduje się nieczynne przejście graniczne. Tam też zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie ciesząc się widokami polskiej przyrody oraz ciężko pracujących rolników.

Kolejne wyzwanie to m. Arklity, gdzie z wielkim trudem, przy niemałej pomocy rdzennych mieszkańców odnaleźliśmy ruiny pałacu z 1780 roku. Wielka szkoda i żal, że tak zniszczony, że w ten sposób prawdopodobnie zapomni o nim również nasza historia. Po tym wszystkim udaliśmy się do m. Mołtajny, tam również omówiliśmy historię miejscowości oraz zwiedziliśmy miejscowy kościół. Po drobnych zakupach w miejscowym sklepie udaliśmy się do m. Asuny, gdzie omówiliśmy długą i ciekawą historię tej wioski. Oczywiście również w tej miejscowości udało się zaobserwować wiele gniazd bocianach. Ostania miejscowość to Duje i jak sama nazwa mówi dujeeeeeeeeee:) ale gniazd bocianich nie brakowało.
Tam też chcąc sprawdzić inną drogę dojazdową do Mołtajn pokusiliśmy się o przejazd drogą leśno – polną, która jak się okazała wylała z nas wiele potu. Po dojechaniu a właściwie dojściu do rej. m. Aptynty udaliśmy się do m. Mołtajny a następnie ruszyliśmy do m. Barciany i dalej do m Kętrzyn. Po przejechaniu w sumie około 86 km. zakończyliśmy kolejny rajd pod nazwą “Rajd Kętrzyn i okolice”- Szlak bociani.

Osoby uczestniczące w rajdzie uzyskali 10 pkt. do Kolarskiej Odznaki Turystycznej oraz wpisy do książeczki wycieczek kolarskich PTTK.

Pięknie wszystkim dziękuję za udział w rajdzie i zapraszam na kolejne rowerowanie. Bardzo dziękuję za wytrwałość oraz siłę zwłaszcza koledze Jankowi, która szczególnie dzisiaj wszystkim była potrzebna.

Prowadzący rajd – Leszek

13.08.2016 – 65 Centralny Zlot Turystów Kolarzy PTTK

W dniach 13 do 20 sierpnia 2016 r. w Krasnobrodzie (Roztocze) odbył się 65 Centralny Zlot Turystów Kolarzy PTTK. Imprezę przygotował Oddział PTTK w Zamościu. W Zlocie uczestniczyło 501 cyklistów (głównie Polacy, ale byli także rowerzyści z Ukrainy około 50 rowerzystów).

znaczek_CZTK_2016-300x300

Zlotowicze nocowali w dwóch bazach, zarówno pod namiotami, jak i w budynkach oraz na kwaterach prywatnych. Pogoda dopisała (jeden dzień z ulewą). Realizowaliśmy wycieczki rowerowe po pagórkowatych terenach Roztocza zwiedzając między innymi: Zamość, Krasnobród, Zwierzyniec, Tomaszów Lubelski, Szczebrzeszyn, Susiec i wiele innych miejscowości. Każdego dnia wieczorem odbywały się spotkania przy ognisku.

Nasz klub reprezentowało w czasie tegorocznego Zlotu 2 klubowiczów.

11-12.06.2016 r. Rajd Bociana – 154 km

W dniach 11-12.06.2016 r. odbył się Rajd Bociana. To czwarty rajd rowerowy w tym roku zorganizowany dla członków Naszego Klubu i sympatyków turystyki rowerowej.

Trasa rajdu wyglądała następująco:

Dzień 1

Dzień 2

Na starcie zgłosiło się 7 uczestników. Po omówieniu spraw związanych z rajdem oraz zasad bezpieczeństwa ruszyliśmy na trasę tuż po godzinie 8 rano.
Pogoda niestety tego dnia dała nam się mocno we znaki. Bardzo silny i przeciwny wiatr bardzo spowolnił całą grupę. Do tego kilka razy musieliśmy się zatrzymywać ze względu na duże opady deszczu. Przemoczeni i zmęczeni dotarliśmy do miejscowości Żywkowo, gdzie był końcowy etap pierwszego dnia rajdu. Nocowaliśmy w gospodarstwie Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków w Żywkowie, gdzie mogliśmy z wieży widokowej podziwiać bocianie gniazda wraz z ich właścicielami – bocianami. Do tego odwiedziliśmy kamień magiczny, do którego doprowadził nas przez las “miejscowy przewodnik Puszek” – pies właścicieli miejscowego bocianiego muzeum- Państwa Andejew. Właściciel muzeum Pan Władysław opowiedział nam zabawne historie i ciekawostki związane z bocianami. Natomiast Pan Adam – zarządca gospodarstwa Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków w Żywkowie opowiedział nam o życiu bocianów w Żywkowie. Uczestnicy rajdu obejrzeli również film o bocianach w Żywkowie (który czytała Krystyna Czubówna).

2405

Drugiego dnia rano tuż po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia w Żywkowie, Prezes klubu Adam wręczył zweryfikowaną książeczkę wycieczek kolarskich oraz wręczył Brązową Odznakę KOT koleżance Grażynie. Po tej miłej chwili, ruszyliśmy w drogę powrotną do Kętrzyna, która prowadziła przez miejscowości: Bezledy, Szczurkowo, Ostre Bardo, Sępopol, Korsze, Warnikajmy i Grabno. Drugi dzień był już mniej wietrzny i wiało nam w plecy. Chmury deszczowe krążyły wokół nas ale udało się dojechać bez deszczu.

Osoby uczestniczące w rajdzie uzyskały 30 pkt. do Kolarskiej Odznaki Turystycznej oraz wpisy do książeczki wycieczek kolarskich PTTK.

Dziękuję wszystkim za udział w rajdzie i zapraszam na kolejne rowerowanie.

Komandor rajdu – Adam

21.05.2016 – 56 Ogólnopolski Szkoleniowy Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK

W dniach 21 – 29 maja 2016 r. w Supraślu odbył się 56 Ogólnopolski Szkoleniowy Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK. Impreza została przygotowana przez Regionalny Oddział PTTK w Białymstoku. W Zlocie tym uczestniczyło ponad 500 cyklistów.

Tuż przed rozpoczęciem Zlotu w dniach 20-22 maja 2016 r., nasze klubowe koleżanki Ela i Leokadia uczestniczyły w kursie na Przodownika Turystyki Kolarskiej, który kończył się egzaminem pisemnym oraz praktycznym. W dniu 27 maja 2016 r. w czasie uroczystego zakończenia zlotu, nasze koleżanki otrzymały stosowne legitymacje i znaczki Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK.

zlot_ptkol_2016_znaczek-1-300x300

Uroczyste otwarcie Zlotu odbyło się w niedzielę na Białostockim Rynku, gdzie przybyli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych.

Główna baza Zlotu mieściła się w “Bukowisku” w Supraślu ale sporo rowerzystów zakwaterowało się w prywatnych agroturystykach. Pogoda w czasie zlotu dopisała, trasy zlotowe bardzo atrakcyjne. Zlotowicze mogli spotkać się przy ognisku, wziąć udział w konkursach: zręcznościowych i krajoznawczym oraz zwiedzić muzea i okoliczne atrakcje turystyczne.

Rowerzyści wędrujący samodzielnie bądź w grupach pilotowanych przez miejscowych przodowników turystyki kolarskiej byli w Tykocinie, meczecie w Kruszynianach i Bohonikach, odwiedzili krainę malowanych okiennic, zwiedzili Białystok. Miłośnicy flory mogli wybrać trasy prowadzące po Puszczy Knyszyńskiej, na krajoznawców czekały obiekty muzealne i liczne zabytki architektury, w tym także szlak zabytkowych kościołów i cerkwi.

Nasz klub reprezentowało w czasie tegorocznego Zlotu 3 klubowiczów.

14.05.2016 r. – 1 Kętrzyński Rajd Rowerowy z MOSIREM – 45 km

W dniu 14.05.2016 r. odbył się 1 Kętrzyński Rajd Rowerowy z MOSIREM.
Głównym organizatorem rajdu był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kętrzynie, a współorganizatorem Klub Turystyki Rowerowej RASTEN w Kętrzynie oraz Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zarząd Oddziału im. W. Kętrzyńskiego w Kętrzynie.

Znaczek_rajd_MOSIR

W sobotni poranek o godzinie 8.30 uczestnicy rajdu spotkali się przed Kompleksem Rekreacyjno-Sportowym KĘTRZYNIANKA. Na wstępie Prezes Klubu Turystyki Rowerowej RASTEN Adam Śnieżko omówił sprawy organizacyjne i warunki bezpieczeństwa.

Pani Emilia Kaczmarek Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kętrzynie ogłosiła otwarcie 1 Kętrzyńskiego Rajdu Rowerowego z MOSIREM, życząc wszystkim uczestnikom rajdu wspaniałych wrażeń i bezpiecznej jazdy na rowerze.

Rowerzyści zostali podzieleni na dwie grupy i ruszyli w trasę.

Pierwszym etapem rajdu był przejazd ścieżką rowerową do miejscowości Nowa Różanka, gdzie skręciliśmy w kierunku Leśniczówki Dąbrowy, a następnie pojechaliśmy trasą rowerową Nadleśnictwa Srokowo do Wilczego Szańca, do punktu końcowego naszego pierwszego etapu – Mazurolandii. W Mazurolandii główny organizator rajdu MOSIR zapewnił uczestnikom bezpłatne wejściówki na teren kompleksu, gdzie mieliśmy możliwość obejrzeć: Polanę Legend, Park Miniatur Warmii i Mazur, wystawę “Stadiony w miniaturze”, Grodzisko rycerskie, Mazurskie Muzeum Militariów oraz Park Militariów.

Drugim etapem radu był przejazd do Muzeum Ziemi Mazurskiej w Owczarni, gdzie spotkaliśmy się z uczestnikami Młodzieżowego Rajdu Turystycznego “Wiosna 2016”, organizowanego przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zarząd Oddziału im. W. Kętrzyńskiego w Kętrzynie.
Tradycyjnie dużym zainteresowaniem wśród uczestników rajdu cieszył się konkurs krajoznawczy, przeprowadzony przez organizatora rajdu Prezesa Oddziału PTTK w Kętrzynie Pana Ryszarda Małkowskiego. W konkursie tym dzieci i młodzież mogli wygrać wiele ciekawych nagród.

W Owczarni był czas na ognisko, pieczenie kiełbasek oraz zwiedzanie Muzeum Ziemi Mazurskiej w Owczarni.

Długość trasy rajdowej naszego przejazdu w wyniosła 45 km i wyglądała następująco:

Podziękowania kierujemy do organizatora rajdu – Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kętrzynie za zaproszenie oraz możliwość wspólnego rowerowania z innymi pasjonatami dwóch kółek. Komandorzy rajdu dziękują również członkom naszego klubu za pomoc w przeprowadzeniu tego wspólnego rajdu.

Komandorzy rajdu:
Adam Śnieżko
Leszek Gołębiewski

7-8.05.2016 – II Rajd Rowerowy “Poznajemy Gminę Budry”

W dniach 7-8.05.2016 r. odbył się II Rajd Rowerowy “Poznajemy Gminę Budry”. Organizatorem rajdu było Stowarzyszenie Partnerstwo “Dzikie Mazury”.

Nasz Klubu Turystyki Rowerowej RASTEN reprezentowało 9 osób. Tradycyjnie po omówieniu spraw organizacyjnych ruszyliśmy na trasę,którą przygotowali nam organizatorzy w pierwszym dniu rajdu. Zwiedziliśmy Młyn w Budrach, jechaliśmy szlakiem Green Velo, odwiedziliśmy też górę, na której stoi Krzyż Milenijny, skąd rozciąga się widok na okolicę. Obejrzeliśmy most i jazy na kanale Brożajskim, a w miejscowości Zabrost Wielki organizatorzy przygotowali dla uczestników pierwszego dnia rajdu obiad aż 1000 sztuk pierogów.

Trasa 1 dnia rajdu wyglądała następująco:

Po dotarciu do mety pierwszego dnia rajdu odbył się konkurs toczenia felgi rowerowej slalomem oraz ognisko z kiełbaskami.

Drugiego dnia o godzinie 10.00 ruszyliśmy na kolejny etap rajdu, gdzie w czasie przejazdu zobaczyliśmy pięknie odnowiony pałac w Więckach, w którym znajduje się Gminne Gimnazjum w Burdach z siedzibą w Więckach im. Papieża Jana Pawła II (jest to jedna z najdłuższych nazw gimnazjów w Polsce), następnie ruiny pałacu w Dąbrówce Nowej oraz zabytkowy kościół. W miejscowości Ołownik obejrzeliśmy małą elektrownię wodną, a na obiad zostaliśmy zaproszeni do gospodarstwa agroturystycznego “Ciche Wody” w Wężówce. Gospodarze tego gospodarstwa opowiedzieli nam o potrawach, jakie serwują pod patronatem marki “Dziedzictwo Kulinarne”, a następnie odbył się tam konkurs wiedzy o gminie Budry. Chcielibyśmy się pochwalić, że II i III miejsce zajęli członkowie naszego klubu: Ela i Adam.

Trasa 2 dnia rajdu wyglądała następująco:

Po dotarciu do mety drugiego dnia rajdu organizatorzy wręczyli wszystkim uczestnikom pamiątkowe dyplomy, a laureatom konkursów nagrody.

Dziękujemy bardzo serdecznie organizatorom za przygotowanie tej wspaniałej imprezy (w szczególności Krysi i Witkowi), a wszystkim uczestnikom za wspólne rowerowanie.

23.04.2016 – III Rajd Wiosenny – 68 km

W dniu 23.04.2016 r. odbył się III Rajd Wiosenny. To trzeci rajd rowerowy w tym roku, zorganizowany dla członków Naszego Klubu i sympatyków turystyki rowerowej. Temperatura około 10°C, wiatr umiarkowany, bez opadów.

Trasa rajdu wyglądała następująco:

Wyjazd uczestników nastąpił około godziny 10.50, tradycyjnie spod Kompleksu Rekreacyjno-Sportowego „Kętrzynianka”. Na starcie zgłosiło się 11 uczestników.

Przed omówieniem spraw związanych z dzisiejszą wycieczką, była też chwila na małą uroczystość przywitania kolejnych nowych członków naszego klubu i PTTK – Pani Grażyny oraz Pani Aleksandy, które z rąk Prezesa klubu otrzymały legitymację PTTK oraz zestaw upominków – przewodników z mapami szlaków rowerowych po Mazurach.

Po omówieniu kilku spraw klubowych oraz zasad bezpieczeństwa ruszyliśmy w kierunku miejscowości Barciany. Po dotarciu do Barcian zrobiliśmy krótką przerwę w Miejscu Odpoczynku Rowerzysty (MOR), który położony jest w centrum miejscowości na szlaku GreenVelo. Dalsza trasa wycieczki prowadziła przez miejscowości: Bobrowo, Mołtajny, Arklity, Aptynty, skąd dalej ruszyliśmy do miejscowości Wielewo, aby zobaczyć ruiny pałacu i zrobić pamiątkową fotografię.

Z Wielewa udaliśmy się przez Frączkowo do miejscowości Skandawa, gdzie zrobiliśmy sobie krótki odpoczynek na gorącą herbatę, zrobiliśmy również tutaj pamiątkową fotografię na tle budynku dworca w Skandawie. Dalsza trasa prowadziła przez Modgarby, Drogosze, Kiemławki Wielkie, Windę do Kętrzyna, gdzie w miejscu startu zakończyliśmy dzisiejszy rajd rowerowy.

Osoby uczestniczące w rajdzie uzyskali 10 pkt. do Kolarskiej Odznaki Turystycznej oraz wpisy do książeczki wycieczek kolarskich PTTK.

Dziękuję wszystkim za udział w rajdzie i zapraszam na kolejne rowerowanie.

Komandor rajdu – Adam