27.08.2016 Rajd Kętrzyn i okolice – Szlak Bociani – 86 km

W dniu 27.08.2016 roku odbył się kolejny rad rowerowy Klubu Turystyki Rowerowej RASTEN pod nazwą “Rajd Kętrzyn i okolice”- Szlak bociani.

Tym razem również pogoda sprzyjała naszym zamierzeniom zarówno rano, jak i w popołudniowych godzinach. Temperatura poranna około 21°C, wiatr umiarkowany, bez opadów, słowem pięknie!!! Również w południe pogoda bez zarzutów – w cieniu odnotowałem 25°C.

Trasa rajdu: Kętrzyn – Barciany – Momajny – Michałkowo – Aptynty – Mołtajny – Asuny – Duje – Aptynty – Mołtajny – Bobrowo – Barciany – Kętrzyn.

Po krótkiej odprawie w 12 grupie osobowej grupie ruszyliśmy w kierunku Barcian. Tam też w rejonie kościoła postanowiliśmy zorganizować 15 minutową przerwę na krótki posiłek oraz wykonanie kilku pamiątkowych zdjęć oraz krótką telefoniczną rozmowę z Ks. Proboszczem na temat uzyskania stempli do “Kolarskiej Odznaki Pielgrzymiej”. Następnie udaliśmy się w kierunku m. Momajny poprzez m. Maciejki, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć odnowiony dwór z początku XX w. Wielkie Brawa dla Właściciela!!! Następnie udaliśmy się do m. Momajny. Tam też zapoznaliśmy się z historią miejscowości oraz z zabytkowym kościołem. Po drodze mieliśmy okazje zobaczyć już puste gniazda bocianie. Po naradzie udaliśmy się do miejscowości Michałkowo, gdzie w chwili obecnej znajduje się nieczynne przejście graniczne. Tam też zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie ciesząc się widokami polskiej przyrody oraz ciężko pracujących rolników.

Kolejne wyzwanie to m. Arklity, gdzie z wielkim trudem, przy niemałej pomocy rdzennych mieszkańców odnaleźliśmy ruiny pałacu z 1780 roku. Wielka szkoda i żal, że tak zniszczony, że w ten sposób prawdopodobnie zapomni o nim również nasza historia. Po tym wszystkim udaliśmy się do m. Mołtajny, tam również omówiliśmy historię miejscowości oraz zwiedziliśmy miejscowy kościół. Po drobnych zakupach w miejscowym sklepie udaliśmy się do m. Asuny, gdzie omówiliśmy długą i ciekawą historię tej wioski. Oczywiście również w tej miejscowości udało się zaobserwować wiele gniazd bocianach. Ostania miejscowość to Duje i jak sama nazwa mówi dujeeeeeeeeee:) ale gniazd bocianich nie brakowało.
Tam też chcąc sprawdzić inną drogę dojazdową do Mołtajn pokusiliśmy się o przejazd drogą leśno – polną, która jak się okazała wylała z nas wiele potu. Po dojechaniu a właściwie dojściu do rej. m. Aptynty udaliśmy się do m. Mołtajny a następnie ruszyliśmy do m. Barciany i dalej do m Kętrzyn. Po przejechaniu w sumie około 86 km. zakończyliśmy kolejny rajd pod nazwą “Rajd Kętrzyn i okolice”- Szlak bociani.

Osoby uczestniczące w rajdzie uzyskali 10 pkt. do Kolarskiej Odznaki Turystycznej oraz wpisy do książeczki wycieczek kolarskich PTTK.

Pięknie wszystkim dziękuję za udział w rajdzie i zapraszam na kolejne rowerowanie. Bardzo dziękuję za wytrwałość oraz siłę zwłaszcza koledze Jankowi, która szczególnie dzisiaj wszystkim była potrzebna.

Prowadzący rajd – Leszek

Comments are closed.