18.10.2011 – Warnikajmy – mały Malbork- 45 km.

Plan wycieczki przedstawiał się następująco: http://www.bikemap.net/route/1305927

Pomimo dość wietrznej pogody w dniu 18.10.2011 r., po pracy wybrałem się na krótką wycieczkę rowerową do miejscowości Warnikajmy (powiat kętrzyński, gmina Korsze).

Cóż takiego jest w Warnikajmach?

Otóż znajduje się tam folwark na wzór krzyżackich zamków – mury z czerwonej cegły, wieżyczki itp.

Zabudowania folwarku wzniosła w latach 1913-1920 rodzina von Braunów. W latach 30 zadłużony majątek skomunalizowano, dokonano rozbiórki głównego budynku. Po likwidacji PGR-u w Warnikajmach – folwark “mały Malbork” popada w ruinę. Spora część zabudowań przetrwała i warto ją zobaczyć.

Informacja z Wikipedii:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Warnikajmy

Wieś istniała już najprawdopodobniej w XIV wieku jako zaplecze gospodarcze strażnicy krzyżackiej w pobliskiej Równinie Górnej. Wieś zamieszkana była przez Prusów. Wskazuje na to jej nazwa, składająca się z pruskich słów warne – wrona i kaymis – wieś oraz prawo obowiązujące dla wsi zasiedlonych przez Prusów.

W XVI wieku wieś należała do rodziny von Oppen. W XVII, XVIII i pierwszej połowie XIX wieku Warnikajmy były w posiadaniu rodu Egloffsteinów znanego z Mołtajn i Sorkwit, a następnie rodziny von Borcke z Tołkin. W latach 1860 – 1929 Warnikajmy były w rękach kobiet pochodzących z rodziny von Borcke. Ostatnia z nich, Klara von Below, została żoną Juliusza von Braun (stryj Wernera von Braun).

W roku 1913 majątek ziemski w Warnikajmach o powierzchni 396 ha należał do Klary von Braun. Mąż jej w tym czasie był starostą Gierdawy).

Po II wojnie światowej w Warnikajmach powstał PGR. W latach 1947 – 1961 była tu stadnina koni, która w roku 1961 przeniesiona została na teren powiatu morąskiego. Warnikajmy od 1 października 1961 roku weszły w skład Kombinatu PGR Garbno.

Szczegółowe informacje znajdziesz również pod tym adresem:

http://korsze-foto.blog.onet.pl/WARNIKAJMY-MALY-MALBORK,2,ID50218876,n

Comments are closed.