08.10.2011 – II Szkolny Rajd Rowerowy

W dniu 08 października 2011 r., na zaproszenie mojego brata Mariusza, brałem udział w 2 edycji szkolnego rajdu rowerowego i zarazem ostatniego w tym sezonie. I tak jak w pierwszej edycji rajdu we wrześniu, chcąc wziąć w nim udział przyjechałem z Kętrzyna (45 km – wyjazd 7.15, na miejscu o 9.20).

Tak jak poprzednio, miejscem startu był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Elizy Orzeszkowej w Bartoszycach http://zsp2-bartoszyce.pl, w której to mój brat Mariusz jest jednym z nauczycieli Wychowania Fizycznego.

Uczestnicy wycieczki: 6 uczniów, 4 nauczycieli z ww. szkoły, 3 osoby nie związane ze szkołą.

Celem rajdu rowerowego tak jak w pierwszej edycji była popularyzacja turystyki rowerowej, aktywnego wypoczynku, oraz możliwość fotografowania bogactwa przyrody i zabytków na trasie przejazdu.

Po omówieniu podstawowych przepisów ruchu drogowego oraz bardzo ważnych zasad bezpieczeństwa w czasie poruszania się w kolumnie rowerowej, o godzinie 9.40 ruszyliśmy w trasę, która z godnie z planem przebiegała po trasie: Bartoszyce – Tolko – Borki – Wólka – Bezledy – Łojdy – Bartoszyce..

Trasa rajdu przebiegała drogą asfaltową i drogą szutrową. Tak jak w poprzednim rajdzie, nie było problemów z jej pokonaniem. Część trasy przebiegała drogami leśnymi i można było podziwiać przepiękną kolorystykę jesiennej przyrody, która dostarczała w trakcie przejazdów niezapomnianych widoków. Trasa rajdu rowerowego wydawała się troszkę trudniejsza niż ta, która wiodła w pierwszej edycji co jest elementem bardzo dobrym gdyż urozmaica tę formę uprawiania turystyki od tras łagodniejszych do tras trudniejszych.

Uczestnicy rajdu bez problemów poradzili sobie z trudnościami, które napotkali na trasie przejazdu: były to wzniesienia, zjazdy, kostka brukowa, droga szutrowa, płyty betonowe. Sprzęt rowerowy, którymi uczestnicy rajdu poruszali się – również nie zawiódł, choć kilku rowerom tak jak w pierwszej edycji, przydałaby się wizyta w serwisie w celu przesmarowania łożysk i łańcucha. Na trasie uczestnicy wycieczki zachowali dyscyplinę jadąc w kolumnie.

Pierwsze atrakcje, które uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć to:

Pałac w Tolko (Pałac rodu von Tettau) – pałac wraz z zespołem parkowym znajdujący się we wsi Tolko w gminie Bartoszyce w województwie warmińsko-mazurskim. Wybudowany pod koniec XVII wieku w stylu barokowym jako siedziba rodu von Tettau.
(info. WIKIPEDIA: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pałac_w_Tolko).

Ruiny Kościoła w Borkach.

Część fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego (bunkier)

Po pierwszych atrakcjach przyszedł czas na dłuższy odpoczynek, który organizatorzy zorganizowali w leśniczówce Wólka u Państwa Chorwackich. Gospodarze leśniczówki zorganizowali kulinarną niespodziankę dla uczestników rajdu. Na początek aby ogrzać zziębniętych rowerzystów był podany przepyszny staropolski żurek, następnie pierogi w trzech rodzajach, gorące napoje i ciasto. Po iście królewskiej gościnie, uczestnicy rajdu zostali oprowadzeni przez gospodarzy po ogrodzie, gdzie podziwiali przebogatą i różnorodną roślinność.

Organizatorzy przygotowali również mini zawody sportowe: było strzelanie z łuku sportowego do tarczy, było przeciąganie liny, skakanie przez linę, wyścig skaczących w workach i zabawa w berka.

Przy ognisku omawialiśmy wrażenia z oglądanych dotąd atrakcji, wspominaliśmy również poprzednią wycieczkę. Zawiązała się również dyskusja o dalszej kontynuacji tej formy wspólnego aktywnego wypoczynku, która będzie zorganizowana na wiosnę przyszłego roku. Będzie więc czas aby swoje rowery odpowiednio przygotować do nowego sezonu turystycznego i opracować nowe atrakcyjne trasy przejazdu.

Po posiłku, odpoczynku, rozmowach i uzupełnieniu płynów w bidonach, przyszedł czas na drugą część rajdu, czyli dalsze zwiedzanie zaplanowanych obiektów i powrót do miejsca startu.

Po przejechaniu kolejnych kilku kilometrów dotarliśmy do kolejnej atrakcji jaką była obecnie już nie użytkowana kaplica neogotycka z XVII w.

Kaplica ta położona jest na skraju miejscowości Bezledy przy drodze wiodącej do Gamsławek, położona w lasku (niewidoczna od głównej drogi o tej porze roku). W kaplicy tej jeszcze do roku 1982 roku odprawiane były msze święte.

Ostatnią atrakcją dla uczestników rajdu w drodze powrotnej był Pałac w Łojdach (Pałac von Negenbornów)

Pałac wraz z zespołem parkowym położony we wsi Łojdy (niem. Loyden) w gminie Bartoszyce w województwie warmińsko-mazurskim. Wybudowany został w 1877 w stylu neoklasycystycznym jako siedziba rodu von Negenborn.
(info. WIKIPEDIA: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pałac_w_Łojdach).

Wszyscy bezpiecznie powrócili z rajdu w dobrym nastroju. Mnie jako osobie postronnej nie związanej ze środowiskiem szkolnym, w którym uczestniczy mój brat Mariusz, pozostaje tylko życzyć mu kolejnych już wiosennych udanych wypraw rowerowych z jeszcze większą liczbą chętnych uczniów i nauczycieli do tego wspaniałego i aktywnego wypoczynku jakim jest jazda na rowerze.

Na zakończenie pragnę bardzo serdecznie podziękować Państwu Chorwackim za wspaniałe przyjęcie i gościnę oraz podziękować mojemu bratu Mariuszowi za zaproszenie na drugą edycję szkolnego rajdu rowerowego, a uczestnikom rajdu za bardzo miłą i wspaniałą atmosferę.

Comments are closed.